A tavalyi évben megépült ovifoci pályánk nagy sikert arat gyermekeink körében.

Mind a délelőtti, mind pedig a délutáni időszakban sokat játszottak, vetélkedtek már eddig is. Szeptembertől pedig szervezett focioktatást indítottunk, mégpedig angol nyelven. Óvodánkkal együttműködő partnerünk Walter Groen, holland szakedző, aki 2011 óta foglalkozik gyerekekkel Magyarországon. Walter hetente jön majd az ovisokhoz és kápráztatja el őket személyiségével és edzésmódszereivel.

Walter bemutatkozása saját szavaival:

I am completely crazy about football. I consider myself a ‘life-long student of the game’, and I like to share that knowledge with interested people.

I was born in Holland, but since 2008 I am connected to Hungary as well, and since 2010 I live in Budapest, and I started Hofpro in 2011. On our website www.hofpro.hu you can read that we organise and participate in a lot of football activities, including: football (birthday) parties, and summer camps.

Football is my sport. I played it on amateur level when I was younger, until injuries forced me to stop. For almost 20 seasons I am a football coach/trainer.

For several years I was the technical manager in my amateur club in Holland.

Now, in Hungary I am a youth trainer in Ferencváros and the owner of Hofpro Kft. I am so excited to work with the children in Kuckó kindergarten.